Klima i energija
Energetska učinkovitost značajna je za zaštitu klime
Fosilna ili obnovljiva energija? Saznajte koje su razlike između različitih izvora energije. Jer, o tome koji izvor energije koristite u Vašem domu i koliko je pritom primijenjena tehnika učinkovita, ne utječe samo na Vaše izdatke, nego i na našu klimu. Posebno energetski učinkovitim rješenjima možete doprinijeti zaštiti klime, jer ćete njihovom primjenom smanjiti ispust štetnog stakleničkog plina CO2. Saznajte više o međusobnom odnosu emisije CO2 i klimatskih promjena, te kako na to možet utjecati svojim CO2-neutralnim sustavom grijanja.
Koja je odgovarajuća energija za Vas?
To ste znali? Na privatne kuće otpada 41,4% energetske potrošnje u Europi. Koji izvor energije koristite za grijanje i pripremu tople vode u svojoj kući, utječe na klimu i prirodne resurse. Naravno da i Vaši troškovi za energiju ovise o izboru izvora topline. Jer, fosilna su goriva, posebice nafta, sve više istrošena, i to povećava njihovu cijenu.
Obnovljivi izvori energije danas su već povoljno iskoristivi. Posebice je Sunce značajan dobavljač energije. Koliko snage Sunce ima, sasvim jasno možemo osjetiti na vlastitoj koži. Svake godine obasjava Zemlju 8000 puta većom energijom od svjetske potrebe.
Učinkovitost u rukovanju s fosilnim izvorima energije
Fosilni izvori energije sve više se približavaju kraju. Stoga je sve važnije koristiti ih najučinkovitije moguće, ako za grijanje doma koristite plin, ugljen ili koks.
Napredni sustavi i rješenja iz Boscha pritom su uvjerljivi sa svojim posebno visokim stupnjem iskorištenja. Time manje opterećuju okoliš i zadržavaju troškove na niskoj razini. U našoj energetski učinkovitoj kući možete pronaći suvremene primjere primjene.
Velika potrošnja energije znači i oslobađanje velike količine CO2. Stoga je štednja potrebna tamo gdje postoji najveći potencijal uštede: u sustavu grijanja.
Učinkovitim sustavom grijanja, koji troši manje energije i time oslobađa manju količinu CO2, ili je čak CO2 neutralan, moguće je postići odlučujući doprinos ublažavanju klimatskih promjena.
Do energetski učinkovite kuće
Energetski učinkovita kuća
Osigurajte budućnost s obnovljivim izvorima energije!
Obnovljivim izvorima energije pripada budućnost - i unutar Vaša četiri zida! Jer, već danas mogu isporučiti dovoljno energije za dostatnu opskrbu Vašeg doma toplinom. Pritom će prirodni resursi biti pošteđeni, kao i Vaš novčanik. Bosch je za Vas razvio inovativna rješenja, pomoću kojih ćete moći učinkovito koristiti energiju sunca, okoliša ili drva. Prođite kroz našu energetski učinkovitu kuću i otkrijte prednosti obnovljivih energija!
Do energetski učinkovite kuće
Energetski učinkovita kuća

Klimatske promjene uzrokovane CO2
Današnji udjel CO2 u atmosferi je za oko jednu trećinu veći nego prije industrijske revolucije prije 200 godina. Globalno je od 1975.-e do 2000.-e zabilježen porast ispuštanja CO2 za 45%. Uzrok je tome primjena fosilnih energenata kao što su ugljen i nafta. Njihovim izgaranjem oslobađa se CO2, koji više nije vezan za prirodni kružni tok, tako da sadržaj CO2 u atmosferi neeprestano raste. Što je više CO2 u zraku, to se manje sunčeve topline zrači natrag u svemir, te je i klima sve toplija.
Zastrašujuće posljedice
Efekt staklenika danas je opće poznat. Brojne nove studije potvrđuju rastuću suglasnost da povećana koncentracija CO2 dovodi do klimatskih promjena s neželjenim posljedicama, kao što su:
Porast prosječne temperature atmosfere i mora
Povlačenje glečera, otapanje polarnih kapa
Porast razine mora
Porast broja prirodnih katastrofa kao što su suše, plimni valovi, orkani
Odumiranje vrsta
- porasta prosječne temperature atmosfere i mora
- smanjenja ledenjaka, topljenja polarnih kapa
- porasta razine mora
- povećanja broja prirodnih katastrofa poput suše, plimskih valova, orkana
- izumiranja vrsta

Emisija CO2 još je uvijek u porastu
Prema aktualnim izračunima, porast koncentracije CO2 u atmosferi zadnjih je godina nešto usporen, ali još uvijek smo daleko od smanjenja emisija. Tako Međunarodna energetska agencija (IAE) očekuje globalni porast ispuštanja CO2 na godišnjoj razini od 1,7% u godinama između 2004.-e i 2030.-e. Ukupni rezultat emisije CO2 bit će dosegnut će 2030.-e, prema izvještaju IAE, više od 40 milijarda tona. To je u odnosu na 2004.-u godinu porast od više od 14 milijarda tona.
Učinkoviti sustavi grijanja za zaštitu klime
Zašto se upravo učinkovitim sustavom grijanja štedi velika količina CO2?
U domaćinstvu se oko 85% utrošene energije koristi za grijanje i pripremu tople vode. Preostalih 15% dijeli se na sve ostale potrebe, kao što su kuhanje, pranje, osvjetljenje, televizor, hladnjak, itd.
Velika potrošnja energije znači i oslobađanje velike količine CO2. Stoga je štednja potrebna tamo gdje postoji najveći potencijal uštede: u sustavu grijanja.
Učinkovitim sustavom grijanja, koji troši manje energije i time oslobađa manju količinu CO2, ili je čak CO2 neutralan, moguće je postići odlučujući doprinos ublažavanju klimatskih promjena.
Velika potreba za energijom znači i otpuštanje mnogo CO2. Stoga su bitne uštede tamo gdje postoji najveći potencijal za uštedom: kod grijanja.
Učinkoviti sustavi grijanja koji troše manje energije te na taj način oslobađaju manje CO2 ili su možda čak i CO2-neutralni znatno doprinose ublažavanju klimatskih promjena.
Mjere smanjenja CO2
Postoji niz mogućnosti štednje CO2 u domaćinstvu:
Moderna izolacija
Učinkovitiji sustav grijanja
Povećano korištenje obnovljivih energija
U zgradama je na taj način moguće uštedjeti oko 50% energije za grijanje i pripremu tople vode, a time i odgovarajuće emisije ugljičnog dioksida.
Bilanca CO2 današnjih sustava grijanja
Kolika je pritom moguća razina uštede emisije ugljičnog dioksida, pokazuje energetska bilanca današnjeg sustava grijanja. Tako su u usporedbi sa standardnim kotlom (godina proizvodnje 1978.) moguće značajne uštede CO2:
20% primjenom niskotemepraturnog uređaja
30% primjenom plinskog kondenzacijskog uređaja
50% primjenom dizalice topline
50% i više primjenom plinskog kondenzacijskog uređaja i solarnog sustava
Budućnost: CO2-neutralni energetski sustavi
Uz raspoložive tehnologije na osnovi ograničenih fosilnih izvora energije, primjena obnovljivih energija, kao što su toplina iz zemlje, sunčeva toplina i drvo, postaje sve važnija. Dizalice topline, solarni sustavi i kotlovi na drva rade s ovim gotovo CO2-neutralnim energentima i, u smislu rukovanja i radnih sposobnosti, pružaju razinu komfora usporedivu s uobičajenim sustavima grijanja na loživo ulje ili plin. Prilikom modernizacije sustava grijanja, moguće je kombinirati i više obnovljivih izvora energije, kao sunčevu toplinu i drva.